Bal porsuğu; bir hayvandan daha fazlası!

Daha önce şuracıkta, Türkiye'de nesli tükenmekte olan parslardan (Anadolu Parsı) bahsetmiştim. Şimdi okuyacağınız yazım da hayvanlardan bahsettiğim 2. yazım olacak sanırım. Buradan da anlayacağınız üzere, hayvanları çok seven, onların hakları için mücadele eden bir adamım ben. Zaten Panter Emel beni çok sevip sayar, ben de kendisini sayarım ancak pek sevdiğimi söyleyemem. Her neyse efendim, bu sevimsiz esprilerden sonra konuya geçelim. Şaşkınlıkla okuyacağınız bir yazıya giriş yaptınız. (bkz: yazıya girmek) Hayırlı olsun!

Guinnes Rekorlar Kitabı'na göre, dünyanın en cesur canlısından bahsediyorum(*). Honey badger, yani bal porsuğu; aslında bahsettiğim bir hayvan değil, hayvandan da öte bir şey. "Oha neymiş ki bu şey?" diyorsunuz muhtemelen; birazdan okuyacaklarınızla anlayacaksınız ne olduğunu. Başlayalım.Bal porsuğu, günde ortalama 80 km. yürüyen bir canavar. "80 kilometre de ne kadarmış?" diye soranlara şöyle tarif edeyim: İstanbul'un merkezi bir ilçesinden (Örn. Fatih) Bursa'nın merkezine kadar olan kuş uçuşu mesafe. Aradaki Marmara Denizi'ni gözünüzde canlandırabiliyorsunuz değil mi?

Bu kedi büyüklüğündeki sivri zekalı, tahmin edeceğiniz üzere balı çok sever. Ve balın kokusunu aldığı andan itibaren, nerede olursa olsun o balı ele geçirir ve bir güzel midesine indirir. Binlerce arı ile dolu olan kovanları bile kolayca parçalayabilir, kendisini sokan yüzlerce arıya aldırmaz. Zaten arı sokmaları çok da etki etmez, çünkü arı ve yılan zehirlerine karşı muazzam bir bağışıklığı vardır. Afrika'daki arıcılar, özellikle son yıllarda, bal porsuklarını acımasızca öldürüyor. Söylemeden geçmeyeyim.

Yukarıdaki paragrafta yılandan bahsetmişken, bu konu ile ilgili de birkaç bilgi vereyim. Mesela, yılan aleminin en tehlikeli türü olarak bilinen kobraları da çok sever bal porsuğu; elleri ile yılanı kavrar, kafasından başlayarak bir güzel afiyetlenir. Genellikle kobra zehiri bile bal porsuğunu etkilemez; sadece yüzünden ısırılırsa etkilenir. Birkaç saat baygın kalır, sonra kendine gelir gelmez kaldığı yerden devam eder, yarım kalmış olan kobrasını yer. (Aşağıdaki videonun sonlarında görüntüleri var)

Yüzüne bakıp da "ne kadar tatlı, ayy kıyamam" tepkisini vermeniz işten bile değil; fakat dişlerini gösterdiği anda ayaklarınızın götünüze değmesi de öylece işten değil.

Kimden korkar bu şey? Bu sorunun yanıtını ben de bilmiyorum. Büyük kediler(leopar, çita, aslan) bile, bunun olduğu alanlara yerleşmiyor, bununla karşılaştıklarında yollarını değiştiriyor. Kendisinin birkaç misli büyüklükte olan tilkileri kovalıyor, o bayır benim bu meydan senin koşturup duruyor.

Kendisinin -ki zat-ı alileri 10 kilo civarındadır- fillere bile saldırdığı rivayet edilir; ancak elde ne video var ne fotoğraf. O nedenle, bu konuyu pek açmıyorum.

Neredeyse her hayvan, bal porsuğunun gözünde potansiyel av. Kuşları bile takip edip yere alçalmalarını bekliyor. Sonrası malum.

Ayrıca, çok da akıllı bu yaratık. Ekşi Sözlük'te okuduğum bir entry'e göre, kendisini önce 1 metre duvarları olan bir kulübeye koymuşlar. Bu kulübeden tünel kazarak kaçmış. Pek de uzaklara gitmeyen bal porsuğunu yeniden yakalamışlar ve bu sefer kulübenin temellerini daha derinleştirmişler. Bunun üzerine, kulübesindeki su kabını duvara yaslayıp üstüne çıkmış, atlayıp kaçmış. Su kabı ile aynı görevi yapması için betondan bir havuz yapmışlar kulübenin içine. Bal porsuğumuz, havuza su getiren pvc borusunu kemirip koparmış ve duvara yaslamış. Bu sayede yeniden kaçmayı başarmış. Yakalanan porsuk kaçmasın diye bu sefer metal boru ile havuz doldurulmaya başlanmış. Ancak, bu kez de ağaçlardan sarkan dallara tutunarak kaçmayı başarmış. Ağacın da dalları kesildikten sonra kaçamamış. E bir zahmet yani, iyi olmuş :)

İşte dünyanın en cesur hayvanı olan bal porsuğu ile ilgili National Geographic'in hazırladığı belgeselden alıntı, 3 dakikalık video:
video
Herhangi bir mekanda kendisi ile rastlaşırsanız mekanı terk edin, yolda görürseniz de yolunuzu değiştirin. Aman diyeyim!

Kib Öpt By!

6 yorum:

 1. ...e bu tazmanya canavarı ki...

  YanıtlaSil
 2. hayvan deyil canavar bea

  YanıtlaSil
 3. GİZEmo ya sen hiç belgesel izlemiyosun yada izlediğin belgeselleri gözlükle izlemiyosun..bunun adı bal porsuğu ve afrikanın savanalarında yaşar....tazmanya canavarıda tazmanyada yaşar..ayrıca bu bal porsuğu denen zat görüp görülebilecek en manyak hayvandırki gördüğüm zaman elini öpüp hayır duasını alacağım..

  YanıtlaSil
 4. hayran olduğum tek hayvandır kendileri ayrıca gizemo o tazmanya canavarı değil bal porsuğu dur :) müthiş cesur bir hayvandır kralına kafa tutar kimseyi sallamaz ha diyeceksiniz yenilmez mi bu hayvan tabiki yenilir ama asla pes etmez mücadele eder neyse çok konuştum kib grs :)

  YanıtlaSil
 5. yaw arkadaş bu neymiş böle yaw bir an kendimi bunun yakınında his ettim amanın topuklaaaaa nyse yaw bu harbi pisikopat yaw hiç umrunda değil yılan,ASLAN,kaplan sadece benim diyor diyor yani eywallahımız var saygılar.. :) amaa ormanlar kralı ASLANIMIN asaleti yeter...

  YanıtlaSil
 6. walla gördüğüm en piskopat hayvan bu diyebilirim kobrayı yedi bayıldı ayıldı ve sendeleyerek yürümemeye başladı way arkadaş ya...

  YanıtlaSil

Yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "Adı/URL" bölümünü seçiniz. "URL" yazmanız şart değil ancak "Ad" bölümünü doldurun ki sizi adamdan sayalım. Öhö öhö!